۱۲ آبان ۱۳۸۷

اطلاعیه شماره سوم شورای دفاع از حق تحصیل


دعوت براي كمك به گردآوري اطلاعات محرومین از تحصیل

طرد دانشجویان منتقد از دانشگاه که به نظر جدی ترین طرح وزارت علوم برای دانشگاه هاست، امسال و با شروع سال تحصیلی وارد مرحلۀ جديدي شده است. تنها کمی بیش از یک ماه از بازگشایی دانشگاهها گذشته، موج گسترده اي از حكم هاي منع موقت از تحصیل برای دانشجویان دانشگاههاي اصفهان، شیراز، تربیت معلم، علامه طباطبائی، پلی تکنیک، لرستان، هرمزگان و .... به راه افتاده است. از طرف ديگر پروژه گزینش فعالان دانشجويی در آزمون کارشناسی ارشد که از دو سال پيش، با روی کار آمدن دولت مهرورز آقاي احمدي نژاد کلید خورده است، امسال ادامه یافته و به نظر مي رسد كه برانداختن هر گونه انتقادی در دستور کار قرار دارد!

امسال همزمان با اعلام نتایج آزمون كارشناسي ارشد روشن شد که حداقل بیست تن از شرکت کنندگان در آزمون، کارنامه خود را دریافت نكرده اند. ايشان پس از مراجعه به سازمان سنجش از عدم احراز صلاحیت عمومی خود برای ادامه تحصیل مطلع شدند. در مرحله بعد تعدادی از دانشجویان که که کارنامه را دریافت كرده بودند علیرغم کسب رتبه قبولي در آزمون، در اعلام نتایج نهايی مردود شدند. ايشان نیز در پی مراجعه به سازمان سنجش از مانع گزینش مطلع شدند. اما در مرحله سوم دانشجویانی که قصد انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت را داشتند با قفل بودن فایل مخصوص شان مواجه شدندکه آنان نیز با مراجعه به مراجع ذیربط دریافتند که حق ادامه تحصیل ندارند. این پروژه امسال براي نخستين بار در دانشگاه آزاد نیز اعمال شده است که در نتیجه آن بسیاری از فعالان دانشجويی و دانشجویان ستاره دار سالهای پیش که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را داشتند، موفق به دریافت کارنامه آزمون خویش نشدند.

روشن است که آنچه در فوق آمد، نقض آشکار حقوق اولیه انسانها یعنی حق تحصیل می باشد و نتیجه سیاست های دولت به منظور کنترل و تضعیف دانشگاه و اساسأ حوزه عمومی می باشد. لذا «شورای دفاع از حق تحصیل» به عنوان مجموعه ای متشکل از دانشجویان محروم از تحصیل سراسر ايران، نظر فعالان سیاسی، اجتماعی و دانشجويی را به این موارد جلب کرده و توجه و اهتمام آنان را براي توقف این سیاست های حذفی و احقاق حق محرومان از تحصیل خواستار است.

از سویی مایه تأسف بسيار است که در همه موارد بالا، مراجع ذیربط از اعلام مکتوب و گاهي حتي شفاهي وضعیت محرومان از تحصیل سر باز زده اند. اين برخورد موجب شده كه برخي از محرومان از تحصیل مشكل خود را اشتباهی فني مربوط به سايت اینترنتي يا مسايل ديگر قلمداد كرده و به اين ترتيب هیچگونه پیگیری برای روشن نمودن وضعیتشان نداشته اند. از این رو و نظر به آنچه در بالا آمد شورای دفاع از حق تحصیل در نظر دارد تمامی كسانی را که بنا به دلایل مختلف، از ادامه تحصیل محروم شده اند شناسائی كند و در اين راستا در نظر دارد پايگاه داده هاي محرومان از تحصیل را تأسيس كند. از این رو اين شورا از همه كسانی که حق تحصیل شان به هر دليلي تباه شده يا بر آن خدشه وارد شده است، دعوت می كند كه اطلاعات مربوط به وضعيت محروميت خود را در اختيار شورا قرار دهند.

اطلاعات خود را از طريق ايميل به آدرس زير، براي شورا ارسال كنيد:
showra@gmail.com

شورای دفاع از حق تحصیل

هیچ نظری موجود نیست: