۲۹ آذر ۱۳۸۹

دلنوشته هایی برای ستاره ی دربند

تنظیم: زهره اسدپور

از همان فردای انقلاب فرهنگی و تصفیه ی اساتید و دانشجویان، دیگر تحصیل حق مسلمی نبود که سهم همه باشد! به خصوص سهم آنها که انگار باید زندانها را دانشگاه می کردند با حضورشان!

باید سالها می گذشت تا دانشجویانی که هر یک به تنهایی و در نهایت یاس و سرخوردگی برای کسب کسوت دانشجویی کوششی نا فرجام را پیش می بردند، و چه بسا شرمسارانه در پی نشانه ایی بودند تا بدانند چرا از دید حاکمان شایسته ی تحصیل نیستند، سر به اعتراض برافرازند و حق خود را طلب کنند.

و ضیا جزء اولین ها بود، اولین هایی که به درستی دریافت، این مطالبه ی جمعی ، پیگیری ای جمعی را می طلبد. او که خود با کسب رتبه ای تک رقمی سه ستاره شده بود و محروم از تحصیل، نه تنها سخنگوی شورای دفاع از حق تحصیل شد، بلکه نقش موثری در تشکیل این شورا نیز داشت. شورایی که با حضور نگاه تنگ نظرانه به امکان تحصیل، هر سال به اهالی اش افزوده می شود و مامنی شده است برای آنها که می دانند، نباید در سکوت و تنهایی به محرومیت از تحصیل تن دهند.آنچه که در ادامه آمده است، دلنوشته ی تنی چند از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل است برای یار دربند ستاره دارشان، ضیا نبوی، به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد تولدش در یلدایی که می آید.

............

متولدشو از منتهای مهر--- پیمان عارف

سلام ضیاجان. ضیای سربه زیرو مهربانم. باز هم شب یلدا رسید و سالروز تولد تو! بیست و هفت یلدا را پشت سر نهادی و وارد بیست و هشتمین اش شدی. پارسال شب یلدا را در آن زیرزمین مخروبه بند 350 و البته در اتاق 6 ،آن اتاق نظم و سکوت تحت اداره ابراهیم مددی عزیز، و در آن جمع صمیمانه ای جشن گرفتیم که فرهاد وکیلی هندوانه اش را تقسیم کرد و خرسند از آزادی هم بندی که همگان تصور صدور حکم اعدام در موردش داشتند! ضیاجان، عزیزم آری بدان سان کمر ظلمانی ترین و سردترین شب سال را شکستیم تا در شب سال نو به گرد سفره هفت سین "ای ایران" بخوانیم و تخم مرغهای سبزمان را به رخ دژخیم نابکار کشیم! آن شب رفت و وین روز جاودانه شد. تو گویی عهد بسته ای که با تولدت کمر شب به خاک نشانی و ظلمات در هم شکنی. دوست خوبم امشب باردیگر متولد شو. متولد شو و از منتهای مهر، قلب شب را نشانه رو.....

ما نیز به یادت میروییم و دگربار به جنگ شب میرویم.

دوست خوبم باور کن تاریکترین دمان شب، واپسین دقایق آن است.

و یلدا همان رازآلودترین و شورمندانه ترین جنگ یزدان مهر،خدای انسان و ایزد حقیقت با ناخدای ظلمات! پس بسوز و روشن ساز این ظلمانی ترین دقایق وطن را ای شمع جاودان. ای ستاره درخشان.

درخششت ارجمند و نامت بلند باد.

تولدت مبارک

............

سمیه رشیدی --- ستاره ای برای همه ی ما

بلندترین شب شب فرصتیست برای دیدن ستاره ها

خواستم من هم بدون تو بی یاد یلدا شب را صبح کنم. دستی به در خورد و هندوانه ای آمدو یاد یلدا را آورد. خنده ای کردم و هندوانه را ترکاندم، خنده ام خشک شد. هندوانه ی سبز ، قرمز شد !!!

چندمین شمع بودنت را در دل این هندوانه از جانبت فوت کنیم ؟ ای ستاره همه ما در نبودت، بودنت را جشن می گیری.

ضیای عزیز:

امشب همه ستاره ها برای تو می خندند، تولدت مبارک.

............

صادق شجاعی --- زمانه ای که ستاره ات را جرم می پندارد!

ضیا حبس را زندگی‌ می‌کند. ضیا زندان را زنده می‌کند، ضیا مسیح است؛ جان می‌بخشد. ضیا نور است. ضیا نماد انسان است. ضیا شرافت می‌آفریند.
می‌خندد؛ تلخ و‌ شاد می‌خندد؛ به ابرهای تیره که انگار می‌کنند، چون روزی نور ستاره را گرفتند، دگر بعدی نیست، طوفانی نیست. ثبت می‌کند تا ستاره‌های فردای این بوم بدانند، روزگاری ستاره بودن جرم بود و‌ زندان جزای‌اش.
میلادت مبارک ضیا جان

http://www.youtube.com/watch?v=H-FKle7ndpw

............

صفورا الیاسی--- سهم من از زادروزت...

زمان یادش آمد

امروز نام تو را زمزمه کند،

در تکرار زایش نور

در این شب یلدا

بگذار گفتن زادروزت مبارک سهم من باشد

سهم دستهای خالی من

سهم دلواپسی هایم

سهم بغض هایی که کاشتیم و قد کشیدند در لابلای نبودنهایت

و من

به یاد تو

این شب تیره را

به هزار ستاره ی روشن آذین میکنم

بی مجال اندیشه ای به تنهایی و ترس

فارغ از این همه معمای بود و نبود

تو را میهمان میکنم

میهمان هر چه روشناییست

دور از هرچه دلتنگیست

http://www.youtube.com/watch?v=myp6vISqUrk

..................

علي قلي زاده --- توکارون را هم دانشگاه خواهی کرد

ضيا جان!

من با چند هزار كيلومتر فاصله از و به اميد آزادي تو و همه زندانيان سياسي و عقيدتي، به تو در سلول هاي سرد و نمور زندان كارون اهواز سلام ميگويم.

سلام من بر تو و بر همه آزادي خواهان وحق طلبان در بند

اين پيام به بهانه سالروز تولد تو در شب يلداست، يلداي امسال با ياد تو و به نام تو براي هميشه در تاريخ خواهد ماند.

تولدت مبارك ضيا جان! بر تو و بر خانواده ات كه آزادمردي همچون تو را پروش داده اند.

ضيای عزيزم!

تو در كنكور كارشناسي ارشد سال 87 ستاره دار شدي و علي رغم كسب رتبه تك رقمي ات، به شيوه اي غيرقانوني از تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد بازماندي و من نيز در سال 88 به جمع دانشجويان ستاره دار پيوستم. يادم مي آيد در روزهاي قبل از كنكور كارشناسي ارشد سال 88، تو كه با همراهي ديگر يارانت شوراي دفاع از حق تحصيل را تاسيس كرده بودي، به من اميدواري ميدادي و ميگفتي : " علي ! خوب كنكور بده كه امسال ديگر ستاره دار نخواهيم داشت و همه با هم به انشگاه ميرويم. "

ميگفتي هر دولتي كه غير از اين دولت بيايد، ديگر ستاره دار نخواهيم داشت. ولي نشد آنجه ما و ملت ميخواستيم و آنهایی كه وجود من و تو را انكار ميكردند، همچنان و براي چند روزي بيشتر در قدرت ماندند. اما من و تو ايمان داريم كه "ظلم" رفتني است و "حق" است، كه ماندنيست.

قرار گذاشته بوديم كه " همه با هم" در سال 88 به " دانشگاه " برويم، ولي از " اوين" سر درآورديم و اوين شد دانشگاهمان.

همان ها كه تو را ستاره دار و وجودت را تكذيب كردند، تو را در اوين هم تحمل نكردند و به دورترين مكان ممكن در زندان كارون اهواز تبعيدت كردند. زنداني كه ديگر " دانشگاه اوين " نباشد و حتي از امكان ملاقات با پدر و مادرت هم محروم شوي.

اما من يقين دارم كه تو " كارون" را هم "دانشگاه" خواهي كرد و رنج دوري از دوستان و خانواده ات را تحمل خواهي كرد.

سيد ضيا عزيزم!

تو را از 4 سال پيش كه براي اولين بار در نشست هاي دفتر تحكيم وحدت ديدمت، به خوبي ميشناسم.

من هم مانند ديگر دوستانت به بيگناهي تو شهادت ميدهم. و شهادت ميدهم بر اينكه ايراد اتهام هواداري از باند تروريستي رجوي به تو، تنها يك دستاويز است براي انتقام جويي از تو و فعاليت هاي مسالمت آميزت در دفاع از حق انساني و اوليه تحصيل و تلاشهاي شجاعانه ات در افشاي انچه که بر ستاره داران رفته است.

همانطور كه خودت اين اتهام را يك ننگ دانستي و هرگز آن را قبول نكردي، من نيز آن را نمايشنامه اي زشت از كينه جويي قلدرهاي زمان از تو ميدانم.

در دادگاهي كه به گفته ی خودت به دستور بازجويانت قرار باشد تو محكوم شوي، همين انكار اتهام هم شده است مدرك عليه تو! گفته اند چون بعضي از بستگان تو مجاهد هستند، تو نيز به اين گروه گرايش داري.

چه ادعايیی!اگر گرايش هاي سياسي بستگان جرم محسوب شود، پيش از تو بايد برخی از طرفداران دولت به اين جرم محاكمه شوند كه بستگانشان از روساي اين گروه تروريست ضد ميهني هستند.

و تو چه بي پروا در نامه هايت به بيرون از زندان پردا از این حقیقت برداشتی و گفتي كه هيچ مدركي بر عليه تو در پرونده ات وجود ندارد و از اين گروه انزجار داري.

ضيا جان!

هيچ شب و روزي نيست كه به تو و ديگر ياران دربندمان فكر نكنم. به تو، بهاره، عبدالله، مجيد دري، مهديه، مجيد توكلي، عماد، ميلاد، حسن اسدي و ...

عزيزم!

تولدت مبارك . امسال كه نشد، اما سال آينده با هم و دركنار پدر و مادرت تولدت را جشن ميگيريم.

http://www.youtube.com/watch?v=PpLac7lOpwU

............

فرشید مقدم --- ضیای لبخندهای پر فروغ...

آفرینِ خدای بر پدری،

که تو پرورد و مادری که تو زاد.

بخت نیکت به منتهای امید،

برساناد و چشم بد مرساد.

ضیای عزیز، ضیای لبخندهای پر فروغ و امیدبخش، ضیای مهربان و صبور

رفیقی که هم امروز چون نسیمی از پشت دیوارهای سنگین زندان زندانبانانت می وزی اما حتا خاطرۀ لبخند کوچکت، طوفانی است.

تولدت جاودان دوست عزیز

............

لیلا صحت--- ستاره ها را شماره کن

راز هستی از ازل در " آغاز " به ودیعه بود

رویش ناگهانی و سریدن بی هوای زندگی،

معجزه ای بیدار در خواب رگ های زمین که هر آن با عشق مکرر میشود

***

تو آغاز شدی در شب یلدایی زمین که قرار هم قبیله هایت همه بر بیداری محکم بود

سرمستان مسروری که هنوز هم پای کوبان فردایشان را با ولع به بهار دوخته اند

***

26 شب یلدایت را خرامان به تماشای آسمانت نشستی

در 27 امین شب یلدایت آسمانت را چه حقیرانه از چشمانت دزدیدند.

دلتنگ آسمان بلندت نباش!

میدانی امسال هم آسمانت از پشت دیوار دلگیر سلولت پر ستاره است؟

حتی میتوانی امشب ستاره هایت با بنام شماره کنی ...

شماره 1 خودت

شماره 2 مجید توکلی

.... مهدیه گلرو ... مجید دری ...

ضیا جان تولدت مبارک!

............

مهرنوش کریمی --- برای تو سید ستاره دار ها

سید ستاره دارها!

اولین بار وقتی این عنوان را دیدم، بی هیچ تردیدی میدانستم که برازنده دارنده آن است، بی آن که او را دیده باشم و یا حتی بشناسم

من تنها می دانستم که او اولین نفر بود

اولین نفری که فریاد زد:دانشجوی ستاره دار

دانشجوی ستاره داری که گرچه تنها یک دانشجو چون هزاران است،اما سر به سکوت و سیاهی خم نمی کند

سید ضیا ! اگر ایستادگی و پیگیری های تو نبود، واقعا نمی دانم که بعد از بیرون آمدن از ساختمان منحوس سنجش چه میکردم

سر به دیوار میکوبیدم و میگریستم تا نگاهم به چشمان مات و ماتم زده مادرم نیفتد؟ یا ننگ گدایی حق خود را، با نوشتن خفت نامه به جان می خریدم؟

من هیچ کدام را نکردم

تنها سر به افتخار بلند کردم که در این زمانه شرف شکن، بهایی ناچیز برای شرف داده ام

چرا که تو پیش از ما این راه را روشن کرده بودی

یادآوری یاد و نام تو بی بهانه تولدت هم

سید ستاره دارها...

............

ناصر پویافر---برای خاطره ی پاک بازانه ات

اوايل خرداد 87 بود كه نتايج كنكور اعلام شد و براي دريافت كارنامه بايد به طبقه چهارم سازمان سنجش مراجعه مي كرديم، يك نفر جلوي درب سنجش بود. ازهركسي كه وارد مي شد مي پرسيد كه شما ستاره دارهستيد!؟ ازصبح زود اومده بود، انگار ماموريت داشت همه ستاره دارها رو شناسايي كنه؛ ازهمه شماره تلفن مي­گرفت و.... . با جسارت و انگيزه اي حضور داشت كه انگار اون روز برايش نقطه شروعي بود.

از اون به بعد دائما با هم بوديم، از جلسات ابتدايي محرومين تا چندبار تجمع جلوي مجلس و وزرات علوم و نشست هاي محرومين از تحصيل. با اينكه محل زندگيش نسبتا از تهران دور بود ولي هميشه بود؛ زودتر و آماده تر از همه! بعد ازهر برنامه اي سريع برمي گشت و مي گفت بايد برم روستامون؛ اونجا بهم آرامش ميده...

يكبار زمستون بود و از دفتر نشريه نامه برمي گشتيم بحث خانواده اش شد و گفت برخي اقوامش مجاهد بودند كه بهش گفتم بايد خيلي مراقب باشي تا بهت انگ نزنند و اون خيلي صريح جواب داد "من كه هيچ ارتباطي با اونا ندارم و اصلا از لحاظ فكري با اونا مشكل هم دارم".

فكر نمي كردم كه اينقدر سق سياه باشم و بعدها اينطوري بشه، که بهش اتهام واهی ارتباط با سازمان مجاهدین رو بزنن.

نشست ها و جلسات محرومين از تحصيل ادامه داشت تا خرداد 88، بعد از مناظره ميرحسين و احمدي­نژاد تجمع جلوي وزارت علوم قطعي شد؛ شنبه 16 خرداد. بعد از اينكه تجمع خيلي خوب برگزار شد، موقع خداحافظي به بچه ها گفتم كه اين آخرين برنامه اي بود كه مي تونم باشم و دوهفته بعد مي رم سربازي ولي فكر نمي­كردم ديگه هيچ­كدوم را نخواهم دید و بعد از اون همه چيز عوض شد و.....

تولد ضيا را به خودش، خانواده و همه دانشجويان تبريك مي گم و اميدوارم كه ضيا و همه زندانيان سياسي هرچه زودتر به آغوش خانواده و جامعه بازگردند.

http://www.youtube.com/watch?v=IpIkr0pjdxY

............

پیام ویدئویی تبریک زهره اسدپور

http://www.youtube.com/watch?v=RL5aPoNEMPU

............

پیام ویدئویی تبریک سلمان سیما

http://www.youtube.com/watch?v=30Ja3ux0VIw

............

پیام ویدئویی تبریک اشکان ذهابیان

http://www.youtube.com/watch?v=RL5aPoNEMPU

............

پیام ویدئویی تبریک سعید جلالی فر

http://www.youtube.com/watch?v=XnojCGxg9bQ

............

پیام ویدئویی تبریک شهاب الدین شیخی

http://www.youtube.com/watch?v=ahaMAOkAVL8

............

پیام ویدئویی تبریک حسام میثاقی

http://www.youtube.com/watch?v=YFN0xEg5REg

............

پیام ویدئویی تبریک سپهر عاطفی

http://www.youtube.com/watch?v=z2mp0lc8LEg

هیچ نظری موجود نیست: