۱۷ مهر ۱۳۸۷

تجمع دانشجويان محروم از تحصيل در برابر مجلس شوراي اسلامي - 14 مهر 87

يكشنبه 14 مهر ماه دانشجويان محروم از تحصيل در برابر ساختمان مجلس شوراي اسلامي گرد آمدند تا به طور مستقيم صداي اعتراض و دادخواهي خود را به گوش ايشان و مردم برسانند.
اين بار تجمع آرام دانشجويان با برخورد خشونت بار نيروهاي انتظامي و بازداشت چند ساعته ايشان مواجه شد.

خبرنامه امیرکبير:
بازداشت چند ساعته دانشجویان ستاره دار در مقابل مجلس؛ استفاده از گاز اشک آور برای متفرق کردن دانشجویان
صبح امروز، یکشنبه ۱۴ مهرماه، در حالی که دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل جهت پیگیری حقوق خود به مجلس مراجعه کرده بودند، نیروی انتظامی آن ها را محاصره کرده و سعی کرد با تهدید، دانشجویان را متفرق کنند. پس از آن که مامورین نتوانستند دانشجویان را متفرق کنند آن ها را توسط یک دستگاه مینی بوس نیروی انتظامی بازداشت کردند.
این دانشجویان دو هفته پیش نیز به همین منظور به وزارت علوم مراجعه کردند. اما مسئولین حاضر نشدند پاسخی به ایشان بدهند. سازمان سنجش در سال جاری از ارائه کارنامه به ۱۷ نفر از دانشجویانی که در دوره کارشناسی فعالیت دانشجویی داشتند، خودداری کرد و علت این امر را نظر منفی وزارت اطلاعات دانست. در دو سال گذشته نیز تقریبا همین تعداد از دانشجویان ستاره دار شده بودند.
مهدی عربشاهی، صادق شجاعی، علی تقی پور، مهدیه گلرو، زهرا توحیدی، ضیا نبوی، مرتضی حسین زاده، ناصر پویافر، یادگار صالحی، اصغر قنبری، علی خوشبخت، مازیار معصومی، علیرضا داوودی و سعید فیض الله زاده از جمله دانشجویانی بودند که برای پیگیری حقوق خود به مجلس شورای اسلامی مراجعه کرده بودند.
گزارشات رسیده به خبرنامه امیرکبیر حاکی از آن است نیروی انتظامی دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل بازداشت شده را به کلانتری میدان انقلاب منتقل و پس از چند دقیقه آن ها را آزاد کرده است. مامورین نیروی انتظامی، پس از آزادی دانشجویان، مقابل کلانتری میدان انقلاب با یکی از دانشجویان درگیر شدند و اقدام به بازداشت وی کردند.
این اقدام نیروی انتظامی با اعتراض دیگر دانشجویان مواجه شد. مامورین برای متفرق کردن دانشجویان از گاز اشک آور استفاده کردند و چند تن از دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. دانشجوی بازداشت شده پس از چند دقیقه آزاد شد.

بازداشت و آزادی چند دانشجوی ستاره‌دار
روز گذشته در حالی‌که تعدادی از دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل جهت پیگیری حقوق خود به مجلس مراجعه کرده بودند،‌ بازداشت شدند. اما بعد از مدتی کوتاه و پس از انتقال به مکانی دیگر آزاد شدند. این دانشجویان در اولین روز سال تحصیلی نیز به همین منظور به وزارت علوم مراجعه کرده بودند. مراجعه‌ای که پاسخی را به همراه نداشت. این در حالی است که سازمان سنجش از ارائه کارنامه ۱۷ نفر از دانشجویان خودداری کرده است. در دو سال گذشته نیز تقریبا همین تعداد از دانشجویان ستاره‌دار شده‌اند.
مهدی عربشاهی، صادق شجاعی، علی تقی‌پور، مهدیه گلرو، زهرا توحیدی، ضیا نبوی، مرتضی حسین‌زاده، ناصر پویافر، یادگار صالحی، اصغر قنبری، علی خوشبخت، مازیار معصومی، علیرضا داوودی و سعید فیض‌الله‌زاده از جمله دانشجویانی بودند که برای پیگیری حقوق خود به مجلس شورای اسلامی مراجعه کرده بودند، اما بازداشت شدند.
از همین رو ضیاءدالدین نبوی، از دانشجویان بازداشتی روز یک‌شنبه، که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی شیمی و محروم از ادامه تحصیل است در گفت‌وگو با دویچه‌وله درخصوص قصد دانشجویان گفت: مسئله‌ای که در واقع الان پیش آمده، این است که همه این دانشجویان، چه دانشجویان ستاره‌دار و چه دانشجویان تعلیقی، برای حل مسئله‌شان مراحلی را پشت سر گذاشته‌اند. یعنی همه آنان به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند و به وزارت علوم مراجعه کرده‌اند.
آنها به همه مقاماتی که ممکن بود مسئله را به صورت قانونی و حقوقی حل کنند، مراجعه کرده‌اند. حتی به همین مجلس هم نامه‌نگاری شده، اما مجلس جواب نداده است. در دو سال اخیر دانشجویان با مجلس دیدار داشته‌اند و حتی از وزیر در مورد دانشجویان محروم از تحصیل سوال شده است. اما هیچ مسئله‌ای حل نشده است. به‌خاطر همین دانشجویان تصمیم گرفتند برای آنکه اعتراض خود را به وضعیت موجود و محرومیت از تحصیل نشان دهند، به جلوی نهادهای ذی‌ربط بروند و در آنجا تجمع و تحصن بکنند. این اتفاق یکبار دو هفته پیش در جلوی وزارت علوم افتاد و این‌بار همان دانشجویان با یک مقدار تغییر در ترکیب جمعیتی تجمع کردند تا یک مسوول پیدا بشود و بگوید که درد این بچه‌ها چیست. اما اتفاقی که افتاد این بود که آنان را سوار مینی‌بوس کرده و بعد از یکی دو ساعت چرخاندن در سطح شهر، آزادشان کردند تا بروند. او همچنین از برخوردی که نیروهای انتظامی و امنیتی با دانشجویان حاضر در مقابل مجلس داشته‌اند، انتقاد کرد.
سعید اردشیری، مهدی امینی‌زاده، زهرا جانی‌پور، محسن فاتحی، سیامک کریمی، یاشار قاجار، غریب سجادی، پیمان عارف، توحید علیزاده، حامد حسن‌دوست، فرهاد زارعی‌فر، سالار ساکت، حنان عزیزی‌بنی‌طرف، محمد شورش‌مرادی، محمدحسین حسن‌پوربیشه و روزبه ریاضی‌مقدم، دانشجویان ستاره‌دار سال ۱۳۸۵ و فرشید مقدم‌سلیمی، زهرا توحیدی، علیرضا خوشبخت، مرتضی حسین‌زاده، یحیی صفی‌آریان، حنیف کراگری، حسین نجفی دانشجویان ستاره‌دار سال ۸۶ و علی صابری، ناصر پویافر، سیدحامد احمدی، اصغر قنبری، داوود حبیبی، سیدضیاءالدین نبوی، ادیب رستم‌پور، توحید علیزاده، سیامک کریمی، مهدی خلیلی، صمد پاشایی، نادر مهدقره‌باغ، فاطمه بابازاده، امین امامی، حسین نجفی، پویان محمودیان، سیوان بهمنی، علی‌حسین اسدزاده دانشجویان ستاره‌دار سال ۸۷ هستند. گفتنی است بعضی از دانشجویان دوبار و در دو سال متفاوت محروم از تحصیل شده‌اند.
این در حالی است که خبرگزاری فارس در گزارشی از حضور این دانشجویان در مقابل مجلس نوشت که حدود ۱۰ دانشجو صبح دیروز با تجمع مقابل مجلس ادعا کردند که در آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۸۸-۸۷ به‌رغم پذیرش علمی به خاطر فعالیت سیاسی در گزینش رد شده‌اند. این دانشجویان که خود را دانشجویان ستاره‌دار معرفی می‌کردند، قصد داشتند تا مقابل مجلس تجمع غیرقانونی برگزار کنند، اما نیروهای انتظامی آنها را با یک دستگاه مینی‌بوس از مقابل مجلس منتقل کردند. دو نفر از این دانشجویان دختر و هشت نفر دیگر پسر هستند.
از همین‌رو روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت با صدور اطلاعیه از این برخورد با دانشجویان انتقاد کرد. آنان در اطلاعیه خود محروم کردن دانشجویان از حق ادامه تحصیل را نادرست دانسته چراکه با این اقدام، حقی که به واسطه موهبتی الهی در تکوین استعداد علم‌آموزی نصیب‌شان شده سلب می‌شود. در این اطلاعیه با اشاره به بازداشت چند نفر از دانشجویان محروم از تحصیل آمده است: تعدادی از این دانشجویان، به دلیل سابقه فعالیت در دانشگاه از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد بازمانده و ستاره‌دار شده بودند. این افراد که برای اعتراض و رسیدگی به وضعیت خود هفته گذشته در مقابل وزارت علوم حاضر شده بودند در پی بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌های خود، این‌بار تصمیم داشتند از طریق نمایندگان مجلس احقاق حق تحصیل خود را مطالبه نمایند. که اجتماع کوچک و آرام آنان با برخورد مواجه شد.
در میان این افراد دانشجویانی نیز که احکام مکرر و سنگین چندین ترم محرومیت از تحصیل دریافت کرده‌اند، که بعضا موجب اخراج آنان از دانشگاه می‌گردد، حضور داشتند. در ادامه این اطلاعیه آمده است که در حکومت‌های دموکراتیک اعتراض شهروندان به امور مختلف در مقابل مجلس و طرح امور بعضا متفاوت با نمایندگان و پیگیری مطالبات از معابر حقوقی و پارلمانی آنقدر بدیهی و آشناست که خبر برخورد با تعدادی دانشجوی معترض در مقابل مجلس امری غیرقابل باور است.

روزنامه کارگزاران:
بازداشت و آزادی دانشجویان معترض محروم از ادامه تحصیل
روز یکشنبه، ۱۴ مهر ماه (۵ اکتبر) حدود ۲۰ نفر از دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل در برابر مجلس شورای اسلامی گرد آمدند تا صدای اعتراض خود را به گوش نمایندگان مجلس برسانند. اما نیروهای انتظامی به آنها حمله کرده، پس از بازداشت و ضرب و شتم برخی از آنان، آزادشان کردند.

دویچه‌وله:
مصاحبه با ضیاء‌الدین نبوی، از دانشجویان بازداشتی روز یکشنبه
دویچه وله: آقای نبوی، امروز چند نفر دانشجو بودید که جلوی مجلس رفته بودید؟
ضیاء‌الدین نبوی: امروز نزدیک به بیست نفر از دانشجویان محروم از تحصیل جلوی مجلس جمع شده بودند که اکثریت این دانشجویان یا ستاره‌دار بودند، که در این سه سال اخیر در مرحله کارشناسی ارشد محروم از تحصیل شده‌اند، یا حکم تعلیق خورده بودند، یعنی احکام سنگین تعلیق سه ترم، چهار ترم، شش ترم داشتند.
دویچه وله: قصد دانشجویان چه بود؟ چه می‌خواستند بکنند؟
ضیاء‌الدین نبوی: مسئله‌ای که در واقع الان پیش آمده، این است که همه این دانشجویان، چه دانشجویان ستاره‌دار و چه دانشجویان تعلیقی، برای حل مسئله‌شان مراحلی را پشت سر گذاشته‌اند. یعنی همه آنان به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند و به وزارت علوم مراجعه کرده‌اند. آنها به همه مقاماتی که ممکن بود مسئله را به صورت قانونی و حقوقی حل کنند، مراجعه کرده‌اند. حتی به همین مجلس هم نامه‌نگاری شده، اما مجلس جواب نداده است. در دو سال اخیر دانشجویان با مجلس دیدار داشته‌اند و حتی از وزیر در مورد دانشجویان محروم از تحصیل سؤال شده است. اما هیچ مسئله‌ای حل نشده است. بخاطر همین دانشجویان تصمیم گرفتند که برای آنکه اعتراض خود را به وضعیت موجود و محرومیت از تحصیل نشان دهند، به جلوی نهادهای ذی ربط بروند و در آنجا تجمع و تحصن بکنند. این اتفاق یکبار دو هفته پیش در جلوی وزارت علوم افتاد و این بار همان دانشجویان با یک مقدار تغییر در ترکیب جمعیتی تجمع کردند تا یک مسئول پیدا بشود و بگوید که درد این بچه‌ها چیست. اما اتفاقی که افتاد این بود که نیروی انتظامی با اسپری فلفل و باتوم به جان بچه‌ها افتاد و آنان را به زور سوار مینی‌بوس کرد و بعد از یکی دو ساعت چرخاندن در سطح شهر، آزادشان کردند تا بروند.
دویچه وله: حین حمله به دانشجویان و گرفتن آنان چه دلیلی را برای عملکردشان عنوان می‌کردند؟
ضیاء‌الدین نبوی: هیچ دلیلی را عنوان نمی‌کردند. حتی یک نفر برای صحبت با دانشجویان نیامد. فقط به آنها گفتند که در اینجا ننشینید. اما دانشجویان مصرانه گفتند که باید بنشینند و این حق قانونی‌شان است. دفعه بعد با باتوم به سراغ بچه‌ها آمدند. هیچ گفتگویی در این بین شکل نگرفت. حتی عابرینی که می‌خواستند به پلاکاردهای دانشجویان نگاه کنند، از آنجا متفرق شدند. در واقع نیروی انتظامی حلقه‌ای کامل را دور دانشجویان زده بود تا کسی آنان را نبیند. حتی یکی از دانشجویان که می‌خواست از آنجا فیلم بگیرد، مورد ضرب و شتم واقع شد، دوربینش را به زور گرفتند و خودش هم بازداشت شد و پس از چند دقیقه در یکی از خیابانهای دگیر رهایش کردند.
دویچه وله: بنابراین هیچ کدام از مقاماتی که شما می‌خواستید ببینید و با ایشان صحبت کنید، یعنی نمایندگان مجلس، مطلع نشدند که شما به آنجا آمده‌اید؟
ضیاء‌الدین نبوی: بله. متاسفانه اتفاقی که افتاد این بود که قبل از اینکه خبرنگاران پارلمانی یا نمایندگان مجلس از جلسه بیرون بیایند، آنها برنامه خود را عملی کردند و در واقع دانشجویان محروم از تحصیل بیش از یک ربع یا بیست دقیقه نتوانستند در آنجا بنشینند. چون در واقع بسیار سریع اقدام کردند. مینی بوسی به آنجا آمد تا دانشجویان را به زور سوارش کنند و بروند. زمان‌بندی برنامه به گونه‌ای بود که دانشجویان قبل از بیرون آمدن نمایندگان بازداشت شوند و بعد از ییرون آمدن آنها آزاد بشوند. در فاصله‌ای که ممکن بود جلوی مجلس خبررسانی‌ای بشود یا با مسئولی صحبت شود، همه دانشجویان در مینی‌بوس بازداشتی‌ها بودند.
دویچه وله: و در آنجا مورد تهدید هم قرار گرفتند؟
ضیاء‌الدین نبوی: بله. چیزی بیش از تهدید بود. نه تنها به همه دانشجویان توهین شد، بلکه همه دانشجویان کتک خوردند. یعنی برای دانشجویان بدترین اتفاق ممکن رخ داد. نه تنها هیچ مسئولی نیامد، نه تنها اجازه ندادند که آنجا بنشینیم، نه تنها توهین کردند، ضرب و شتم هم کردند.
دویچه وله: دانشجویان امیدوارند که بتوانند با دیدار با نمایندگان مجلس دستاوردی داشته باشند و مشکلشان حل شود؟
ضیاء‌الدین نبوی: موضوع چندان بر سر این نیست که نمایندگان مجلس مسئله ما را حل کنند. ما از حقی قانونی که آن را از حقوق اولیه هر انسانی می‌دانیم، یعنی حق تحصیل، دفاع می‌کنیم. حتی اگر نماینده مجلس نخواهد مسئله ما را حل کند، ما به او این حق قانونی‌مان را تذکر می‌دهیم. این دیگر مسئله خودشان است و به وجدان و شرف خودشان برمی‌گردد که آیا نماینده مجلس هستند که مسئله ما را منعکس بکنند یا نه. چون مجلسی که نتواند از حقوق اولیه یک انسان، آن هم در دمکراتیک‌ترین کشور جهان به گفته آقای احمدی‌نژاد، دفاع کند، من دیگر اسمش را مجلس نمی‌گذارم. اگر مجلس به ما توجه نکرد، این مشکل ما نیست؛ مشکل خود آقایانی است که در آنجا نشسته‌اند. ما اگر آنها، چه وزارت علوم، چه هر کس دیگری که مسئول است، مسئله ما را پیگیری نکند، ما از اعتراض و پیگیری حق قانونی خودمان صرف نظر نمی‌کنیم و در هر جایی که نهاد ذی‌ربطی باشد، تجمع و تحصن می‌کنیم تا احتمالا پاسخ ما را بدهند، یا اگر هم می‌توانند همین پاسخ را بدهند که در شأن خودشان است.
مصاحبه‌گر: کیواندخت قهاری
رادیو دویچه وله

راديو فردا:
برخورد خشونت آمیز با تجمع دانشجویان محروم از تحصیل
گروهی از دانشجویان دانشگاه های دولتی ایران که در سه سال گذشته به دلیل فعالیت های صنفی و سیاسی از تحصیل محروم شده اند، همراه با دانشجویانی که همزمان با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان دانشجویان ستاره دار نامیده شده اند، صبح روز یکشنبه مقابل مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تهران، تجمع آرامی برگزار کردند.
اما این تجمع آرام دانشجویان، با برخورد نیروهای انتظامی رو برو شد. مهدیه گلرو، از شرکت کنندگان در این تجمع که با چهار ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات روبه رو شده است، در گفت و گو با «رادیو فردا» می گوید که تجمع آرام این گروه از دانشجویان با برخورد فیزیکی نیروی انتظامی مواجه شد.
رادیو فردا: خانم گلرو دلیل تجمع دانشجویان چه بود؟
مهدیه گلرو: درد مشترکی که دانشجویان داشتند و باعث شده بود که امروز جلوی مجلس تحصن کنند، محرومیت از تحصیل بود.
عده ای از این دانشجویان، طی سه سال گذشته ستاره دار لقب گرفته اند و کارنامه کارشناسی ارشد خود را دریافت نکرده اند. این دانشجویان در دوره کارشناسی، فعالیت های سیاسی و انتقادی داشته اند.
گروه دوم دانشجویان محروم از تحصیل بودند که از دو ترم تا چهار ترم با سنوات یا بدون سنوات، از تحصیل محروم شده اند. در این جمع، دانشجویی از دانشگاه اصفهان آمده بود که شش ترم از تحصیل محروم شده بود.
در بسیاری از دانشگاه های ایران، دانشجویانی وجود دارند که یک سال، دو سال و حتی بیشتر از تحصیل محروم شده اند.
امروز خواسته ما این بود که به دانشگاه بازگردیم و این را حق اولیه و اساسی خود می دانیم. ما می خواهیم بر اساس کنوانسیون حقوق بشر که جمهوری اسلامی عضو آن است و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، این حق اولیه را باز پس گیریم.
از همان دقایق اول که تحصن آغاز شد، به شدت با ما برخورد کردند. سربازها و نیروهای انتظامی که در آنجا حضور داشتند، ابایی از برخورد فیزیکی و خشونت آمیز نداشته و همگی باتوم داشتند.
از آنجا که میدان بهارستان میدان پر ترددی است، از همان ابتدا که تحصن شروع شد و ما پلاکاردهای خود را بالا بردیم، بسیاری از هموطنان دقایقی می ایستادند و پلاکاردها را می خواندند.
روی پلاکاردها چه چیزهایی نوشته شده بود؟
روی چند تا از پلاکاردها اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی نوشته شده بود. این اصل تصریح می کند که به خاطر داشتن هر گونه عقیده و تفکر، حق تفتیش عقاید وجود ندارد و به دلیل داشتن عقاید خاص، نباید حقوق اولیه افراد پایمال شود.
این در حالی است که ما به دلیل داشتن عقاید خاص و انتقاداتی که در دانشگاه داشتیم، از حق تحصیل محروم شده ایم.
روی بعضی پلاکاردها نوشته شده بود «جرم ما تنها دگراندیشی است»، «ما به دانشگاه بازخواهیم گشت» و از مجلس به عنوان نماینده های این مردم خواسته بودیم به مسئله ما رسیدگی کنند.
پلاکاردهای ما را گرفتند و پاره کردند و از تک تک دانشجویان عکس گرفتند و فیلم برداری کردند.
آنها گفتند به شما ۱۰ دقیقه فرصت می دهیم که از اینجا بروید، ولی برای ما تفاوتی نمی کرد و همگی آمادگی این را داشتیم که هر اتفاقی بیفتد، زیرا برای یک دانشجو اخراج شدن از دانشگاه بدترین اتفاقی است که می تواند روی دهد.
بنابراین هیچ کس بلند نشد و بعد از گذشت ۱۵ دقیقه، ضرب و شتم شروع شد و با باتوم دانشجویان را زدند تا آنها را از جلوی در شمالی مجلس بلند کنند.
هم نیروهای انتظامی بودند و هم حدود ۱۰ نفر از لباس شخصی ها که سعی می کردند صحبت کنند، ولی در نهایت به فحاشی روی آوردند.
این در حالی بود که هیچ کدام از دانشجویان، بر اساس قرار قبلی و تحت هیچ شرایطی به نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها توهین نمی کردند. ولی آنها در توهین به ما کوتاهی نکردند.
من و خانم توحیدی تنها دانشجویان دختر جمع بودیم. آنها شروع کردند که ما را با باتوم بزنند و به مینی بوس مستقر در محل ببرند. ما گفتیم که بر اساس شرع اسلام شما حق دست زدن به ما را ندارید و نمی توانید ما را به این شکل بلند کنید.
آنها به من و خانم توحیدی حرف های رکیک زدند و بعد به راحتی با باتوم ما را زده و به مینی بوس بردند. یکی از لباس شخصی ها به ما گفت که اگر اکنون بلند شوید به نفعتان است زیرا اگر خانمی بیاید، دیگر به این صورت شما را سوار مینی بوس نمی کنیم.
من نمی دانم اگر نیروی انتظامی زن می آوردند، قرار بود به چه شکلی با ما برخورد کند، که این گونه تهدید کردند.
با مینی بوس به اداره پیگیری رفتیم و در آنجا چند دقیقه ما را نگه داشتند. بعد به ما گفتند، بروید ولی اگر دوباره جلوی مجلس برگردید عواقب بعدی آن با خودتان است.
یک نفراز دانشجویان از صحنه های خشونت و ضرب و شتم ها فیلمبرداری کرده بود، ولی یکی از نیروهای انتظامی متوجه این مسئله شد و او را بازداشت کرد.
قرار بر این بود که اگر حتی یک نفر بازداشت شد، همه کنار او بمانیم بنابراین همگی خواستیم که سوار ماشین نیروی انتظامی شویم. آنها ممانعت کردند و سپس از گاز اشک آور و گاز فلفل استفاده کردند.
چند تن از دانشجویانی که جلو بودند و سعی می کردند مانع بردن آن دانشجو شوند، از جمله آقایان نبوی و قنبری، بیشتر در معرض این گازها قرار گرفتند و شرایط بسیار بدی داشتند.
آیا می توانید نام آن دانشجویی که از صحنه ها فیلمبرداری کرده بود بگویید؟
آقای مرتضی حسین زاده، از دانشگاه همدان که دانشجوی محروم از تحصیل و ستاره دار سال ۸۵ است.
بعد از استفاده از گاز اشک آور و گاز فلفل، شلوغ شد. مردم، مغازه داران و فروشندگان اطراف کمک کردند و سیگار، کبریت و کارتن آوردند. درحقیقت بدون این که ما بخواهیم، مردم در جریان واقعه قرار گرفتند.
بعد از مدتی دانشجویی که به خاطر عکس و فیلم بازداشت شده بود، آزاد شد ولی عکس و فیلم او را پاک کرده بودند.
خانم گلرو، آیا از مقامات جمهوری اسلامی یا نمایندگان مجلس، کسی در جمع دانشجویان حضور یافت؟
خیر کسی حضور نیافت. ما قبل از این تحصن نامه هایی نوشته بودیم و از نمایندگان مجلس درخواست دیدار کرده بودیم، ولی توجهی به درخواست ما نشان ندادند.
امروز دانشجویان جلوی یکی از درهای پر تردد مجلس تحصن کرده بودند، درحالی که نماینده ها به راحتی عبور می کردند بدون این که کوچک ترین توجهی به مسئله داشته باشند.
آنها فکر نمی کردند کسانی که اینجا نشسته اند، مردم ایران هستند و پولی که به عنوان نماینده مجلس می گیرند آیا حق آنهاست و باید برای این مردم کاری بکنند یا نه؟
امروز دیدیم که در مخصوص ملاقات بسیار شلوغ بود و مردم از شهرهای مختلف برای حل مشکلاتشان آمده بودند، ولی پشت در بسته مانده بودند.
این مشکلی نبود که فقط ما به عنوان دانشجوی سیاسی با آن روبه رو بودیم، بلکه مردم مختلف از راه های دور آمده بودند و هیچ کدام نتوانسته بودند نمایندگان خود را ملاقات کنند. این درد همه مردم است.
محمد ضرغامی
رادیو فردا

روزنامه اعتماد:
تجمع دانشجویان ستاره دار مقابل مجلس
تجمع دانشجویان ستاره دار مقابل مجلس با دستگیری کوتاه مدت آنها توسط نیروی انتظامی و انتقال دانشجویان با مینی بوس به کلانتری میدان انقلاب آغاز نشده، خاتمه یافت.
صبح دیروز جمعی از دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل برای پیگیری حقوق خود به مجلس مراجعه کرده بودند، ولی دقایقی پس از حضور آنها نیروی انتظامی با حضور در محل قصد متفرق کردن دانشجویان را داشت. پس از اینکه آنها با مخالفت تجمع کنندگان روبه رو شدند با یک دستگاه مینی بوس حاضران را دستگیر و به کلانتری میدان انقلاب منتقل کردند و بعد از چند دقیقه آنها را آزاد کردند.

رادیو زمانه:
منابع دانشجویی در ایران اعلام کردند که گروهی از دانشجویان «ستاره‌دار» که پس از تحصن مقابل مجلس، از سوی نیرو‌های پلیس بازداشت شده‌ بودند، آزاد شدند.
این دانشجویان به منظور اعتراض به محدودیت‌های تحصیلی صبح امروز (یکشنبه) مقابل مجلس تحصن کرده بودند.
سازمان سنجش وزارت علوم امسال از ارائه کارنامه ۱۷ دانشجوی دوره کارشناسی که فعالیت دانشجوئی داشته‌اند، خودداری کرده و دانشجویان به این عمل اعتراض دارند.
مقامات این سازمان اعلام کرده‌اند که آنها براساس دستور وزارت اطلاعات عمل کرده‌اند.
براساس این گزارش، نیرو‌های پلیس برای متفرق کردن دانشجویان معترض که تعداد آنها ۱۴ نفر اعلام شده از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.
این دانشجویان دو هفته پیش نیز با تجمع در برابر وزارت علوم، خواستار پاسخگویی مسئولان به دلایل محرومیت خود از ادامه تحصیل شده بودند.
در سال‌های اخیر کمیته انضباطی دانشگاه‌ها، با صدور احکامی برخی دانشجویان را از یک ماه تا یک سال از ادامه تحصیل محروم کرده اند.
به گفته ضیاء نبوی یکی از دانشجویان محروم از تحصیل، مقامات وزارت علوم در سال‌های اخیر دانشجویان فعال را با علامت‌های یک، دو و سه متمایز کرده‌اند.
براساس این تقسیم بندی، دانشجویان فاقد صلاحیت ادامه تحصیل با «سه ستاره»، دانشجویانی که صلاحیت آنها در دست بررسی است «دو ستاره» و دانشجویانی که ادامه تحصیل آنها منعی ندارد با «یک ستاره» مشخص شده‌اند.
آقای نبوی تعداد دانشجویان «ستاره‌دار» را ۱۷۰۰نفر اعلام کرده است.
به گفته این فعال دانشجویی، دانشجویان یک ستاره با «تعهد به کمیته انضباطی و حراست دانشگاه» و دانشجویان دو ستاره با «تعهد به وزارت علوم و وزارت اطلاعات» توانسته‌اند تحصیلات خود را ادامه دهند، اما ۱۷ دانشجوی «سه‌ستاره» از ادامه تحصیل محروم شده‌اند.
در سال‌های اخیر چهار جریان دانشجویی تحت عناوین «کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان سه ستاره»، «کمیته دفاع از حق تحصیل دفتر تحکیم وحدت»، «انجمن حمایت از حق تحصیل» و «شورای دفاع از حق تحصیل» پیگیر وضعیت دانشجویان ستاره‌دار بوده‌اند.

ایلنا:
جمعی از دانشجویان که می‌‏گفتند به علت فعالیت‌‏های سیاسی پیشین خود در آزمون کارشناسی ارشد سال جاری علیرغم پذیرش علمی از سوی سازمان سنجش، جزو اسامی پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد امسال نبودند صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار “ایلنا”، تجمع کنندگان که حدود ۳۰ نفر بودند با پلاکاردهایی با مضمون دفاع از حق آزادی بیان و فعالیت دانشجویی خود در مقابل درب اصلی مجلس تجمع کرده بودند.

براساس این گزارش دقایق پیش مامورین نیروی انتظامی به دلیل غیر قانونی بودن برگزاری این تجمع، این افراد را با یک دستگاه مینی‌‏بوس از مقابل مجلس دور کردند.

خبرنامه امیرکبیر:
اعتراض دفتر تحکیم به هجوم نیروهای انتظامی به دانشجویان ستاره دار مقابل مجلس
در پی حمله نیروی انتظامی به تعدادی از دانشجویان ستاره دار که امروز به منظور احقاق حقوق خود به مقابل مجلس رفته بودند، روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت با صدور اطلاعیه نسبت به این قضیه اعتراض کرد. متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
مصادیق نقض اصول دموکراتیک و حقوق بشر از جمله مواردی است که در تار و پود هستی وضعیت فعلی تنیده شده و کمتر روزی است که بدون برنامه ریزی محافل امنیتی برای سرکوب و دستگیری فعالین دانشجویی و مدنی و اجتماعی که جز بهبود وضعیت خود و کشورشان مطالبه ای ندارند، سپری شود. موضوع برخورد و سرکوب دانشجویان نیز از جمله مواردی است که به عنوان سوژه ی هر روزه ی محافل امنیتی تعریف شده و در دستور کار آنان قرار دارد. در این میان ستاره دار کردن و محروم نمودن دانشجویان از حق ادامه ی تحصیل از جمله ناعادلانه ترین روش هایی است که برای برخورد با دانشجویان انتخاب شده و چند سالی است که شتابی روز افزون به خود گرفته است. دانشجویانی به طور غیر قانونی و از طریق اعمال گزینش های جهت دار از حق بدیهی تحصیل محروم می شوند، حقی که به واسطه ی موهبتی الهی در تکوین استعداد علم آموزی نصیب شان شده امروز توسط نهادهایی تمامیت خواه سلب می شود.
در ادامه ی همین رفتار سرکوبگرانه، امروز تعدادی از دانشجویان ستاره داری که در مقابل مجلس شورای اسلامی حضور یافته بودند دستگیر شده و ساعاتی بعد در نقطه ی دیگری از تهران متفرق شدند. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنان از گاز اشک آور استفاده کردند. تعدادی از این دانشجویان، به دلیل سابقه ی فعالیت در دانشگاه از ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بازمانده و ستاره دار شده بودند. این افراد که برای اعتراض و رسیدگی به وضعیت خود هفته ی گذشته در مقابل وزارت علوم حاضر شده بودند در پی بی نتیجه ماندن پیگیری های خود، این بار تصمیم داشتند از طریق نمایندگان مجلس احقاق حق تحصیل خود را مطالبه نمایند. که اجتماع کوچک و آرام آنان با یورش نیروهای امنیتی مواجه شد. در میان این افراد دانشجویانی نیز که احکام مکرر و سنگین چندین ترم محرومیت از تحصیل دریافت کرده اند، که بعضاً موجب اخراج آنان از دانشگاه می گردد، حضور داشتند.
علاوه بر مهدی عربشاهی، دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت، که برای همراهی و اعلام حمایت این اتحادیه از این دانشجویان در جمع آنان حضور یافته بود، اسامی صادق شجاعی، علی تقی پور، مهدیه گلرو، زهرا توحیدی، ضیا نبوی، مرتضی حسین زاده، ناصر پویافر، یادگار صالحی، اصغر قنبری، علی خوشبخت، مازیار معصومی، علیرضا داوودی، سعید فیض الله زاده در میان دانشجویان معترض به چشم می خورد.
در حکومت های دموکراتیک اعتراض شهروندان به امور مختلف در مقابل مجلس و طرح امور بعضاً متفاوت با نمایندگان و پیگیری مطالبات از معابر حقوقی و پارلمانی آن قدر بدیهی و آشناست که خبر هجوم به تعدادی دانشجوی معترض در مقابل مجلس امری غیرقابل باور است. با این که ما می دانیم توقع رفتار و مشی دموکراتیک از تمامی حاکمان فعلی منطقاً نابجاست ولی چنین برخوردهایی با معترضین مقابل مجلس در کنار مدعای حاکمان در محافل رسمی و بین المللی، از قبیل اینکه “ایران دموکراتیک ترین کشور جهان است”، ایشان را در تیررس نفی و استهزاء قرار می دهد.
دفتر تحکیم وحدت ضمن اعتراض نسبت به هجوم به اجتماع آرام دانشجویان ستاره دار در مقابل مجلس شورای اسلامی، بار دیگر بر اعاده ی حق تحصیل ایشان از جانب کمیته های انضباطی دانشگاه و نهادهای امنیتی خارج دانشگاه تأکید می کند و یادآور می گردد که وضعیت کنونی ناشی از سیاستگزاری های نادرست و سلب حقوق مصرح و قانونی دانشجویان بوده و بدون شک تا رفع این موارد، این اعتراضات نیز ادامه خواهد داشت.
روابط عمومی
دفتر تحکیم وحدت
۱۴ مهرماه ۱۳۸۷

آفتاب:
عباسپور: دانشجویان متحصن، اعتراض خود را به مجلس ارائه کنند
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره تجمع صبح امروز جمعی از دانشجویان به اصطلاح «ستاره‌دار» در مقابل درب مجلس گفت: «دانشجویان معترض می‌توانند اعتراض خود را به سازمان سنجش و یا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه کنند تا ما استعلام کرده و دلیل اصلی اعلام نشدن اسامی آنها در کنکور سراسری امسال را مشخص کنیم».
علی عباسپور در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی آفتاب اظهار داشت: «پذیرش دانشجو یکسری ضوابط علمی دارد و یکسری ضوابط گزینشی که این مساله در قانون آمده است».
وی با تاکید بر این نکته که باید کاملا طبق قوانین عمل شود، گفت: «اگر دانشجویان معترض کارنامه دارند می‌توانند به سازمان سنجش اعتراض خود را کتبا ارائه کنند چرا که ممکن است حقیقتا بدلایل علمی مردود شده باشند اما تصورشان بر این است که اعلام نشدن اسامی آنها دلایل دیگری دارد».
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به اجرای ضوابط توسط دانشجویان تاکید کرد و گفت: «در کل ما لفظ ستاره‌دار بودن دانشجویان که در رسانه‌ها مطرح شده است را قبول نداریم»

هیچ نظری موجود نیست: